Jak zamienić
wodę w wino


Katolicki podręcznik formacyjny
dla nastolatków
Siema!

Nazywam się Maciek i chcę powiedzieć Ci, że Bóg jest, kocha Cię niesamowicie i chce zmieniać Twoje i moje życie - jak zamienił wodę w wino! To jedna z moich ulubionych historii w Biblii! Jezus - sam Bóg, Król królów, Pan panów, Alfa i Omega - idzie na... wesele! Imprezę! Czujesz? Bo ja kiedyś myślałem, że ten Bóg ma zawsze poważną minę i robi tylko poważne rzeczy! Okazuje się, że nie! Potem odkryłem, że w tej Biblii ciągle imprezowali!Ale dobra... nie o tym! Pierwszym cudem Jezusa na ziemi było przemienienie wody w wino. Nie wiem, jak wygląda Twoje życie. Moje jest czasem zwyczajne jak woda - czasem bez smaku, bez wyrazu, bez koloru. Wierzę, że Bóg ma moc, żeby przemieniać nasze życia - tak jak przemienił wodę w wino. Może wypełnić nas swoją miłością, dać nam radość, głęboki pokój, włożyć w nasze serca pasje i marzenia! W końcu Jezus przyszedł, aby owce (czyli my!) miały życie i miały je w obfitości (J 10,10). Jak mówi Katechizm: Bóg [...] stworzył człowieka, by uczynić go uczestnikiem swego szczęśliwego życia (KKK 1)!

Nie wiem jak Ty - ja w to wchodzę! Chcę poznawać Go coraz lepiej, chcę uczyć się modlić, słuchać Go, czerpać od Niego siły i żyć dla Niego - na 100%! Jeśli Ty też tego chcesz - zapraszam!
Podręcznik

Jak zamienić wodę w wino to podręcznik formacyjny, którego zadaniem jest pomóc Ci wzrastać w wierze i poznawać Boga. Tworząc ten podręcznik chciałem, żeby był on:
 • skupiony na Bogu - celem, sednem i sensem jest On: Ojciec, Syn i Duch! Wszystkie inne tematy (np. moralność, Kościół, relacje) są drugorzędne!
 • oparty na Biblii - bo absolutnie Pismo Święte jest naszym fundamentem, lampą dla naszych stóp (Ps 119,105), punktem wyjścia do poznawania Boga!
 • zakorzeniony w nauce Kościoła Katolickiego - żeby każdy, kto będzie korzystał z podręcznika, miał pewność, że nie czyta herezji!
 • praktyczny - tłumaczący w praktyczny sposób poważne duchowe sprawy i pokazujący, jak wprowadzać je w praktykę i żyć nimi na co dzień
 • ciekawy - nie chcę Cię zanudzić! Co jakiś czas rzucę jakąś anegdotą albo żartem, opowiem historię albo dowcip
 • przyjemny dla oka - stąd grafiki, kolory i ikony
 • charyzmatyczny - zanurzony w ruchu charyzmatycznym - jak powiedział Papież Franciszek: "strumieniu łaski", zgodny z wartościami CHARIS


Co w środku?

Podręcznik jest podzielony na trzy części (oddzielne książki): A, B i C.

Część A: Wystartuj do życia DLA BOGA
Część A - czyli pierwsze siedem rozdziałów podręcznika - odpowiada na pytanie: "jak wejść w relację z Bogiem". Zaczynamy od postawienia sobie fundamentalnych pytań: jaki jest sens życia, jak być szczęśliwym, a w końcu - czy Bóg tak naprawdę istnieje i jaki właściwie jest. Razem szukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego Jezus umarł na krzyżu, dlaczego to takie ważne i jaki to może mieć wpływ - dzisiaj, tutaj, na Ciebie i na mnie. Chociaż słowo "nawrócenie" słyszeliśmy pewnie setki razy - rozkładamy je na czynniki pierwsze i zastanawiamy się, co to właściwie znaczy i jakie ma konsekwencje. Pierwszą część podręcznika kończy "Q&A", czyli pytania i odpowiedzi na często zadawane przez Was - młodych ludzi - pytania!
Część B: Rozwijaj życie DLA BOGA
Część B - następne siedem rozdziałów - odpowiada na pytanie: "jak wzrastać w relacji z Bogiem". Zaczynamy od tego, co to w ogóle znaczy ZNAĆ Boga, co to znaczy mieć z Nim relację i jaka jest dzisiaj rola Ducha Świętego - Boga, który jest z nami na ziemi. Skupiamy się na trzech podstawach życia chrześcijańskiego: na Biblii, modlitwie i wspólnocie. Te trzy elementy - w skrócie BMW - są jak trzy nogi stołka. Jeśli jednej z nich zabraknie, to nie będzie działać. Uczymy się też, jak przeżywać mszę świętą - nie jako cotygodniowy obowiązek, ale jako spotkanie z realnym Bogiem. Część B kończymy podwójnym rozdziałem - dla chłopaków i dla dziewczyn. Odkrywamy najgłębsze potrzeby naszych serc i odnajdujemy w nich Boga!
Część C: Wszystko rób DLA BOGA
Część C - czyli ostatnie siedem rozdziałów "Jak zamienić wodę w wino " - odpowiada na pytanie: "jak uwielbiać Boga we wszystkim, co robimy". Bóg ma plan dla każdego z nas - a my uczymy się, jak żyć według tego planu. Zaczynamy od pytanie, czy właściwie jest uwielbienie oraz jak żyć świadomym życiem - jak stawiać sobie cele i jak dobrze wykorzystywać czas. Uczymy się stać na Bogu jak na skale i przechodzić z Nim przez trudne momenty. Nasze życie spędzamy w dużej mierze w szkole i w domu - zadajemy sobie pytanie, co to znaczy żyć uwielbieniem właśnie w tych miejscach. Podręcnzik kończymy rozdziałem o powołaniu - o tym, że Bóg dla każdego z nas ma konkretne powołanie, czyli miejsce, w którym nasza największa radość spotyka się z największą potrzebą świata.


Dla liderów

Jeśli jesteś liderem młodzieżowym, animatorem, katechetą i/lub duszpasterzem - to książka Jak zamienić wodę w wino może być pomocna w Twojej wspólnocie, grupie młodzieżowej, na kursie do bierzmowania albo na lekcji katechezy. Chociaż możesz korzystać z niej jako z konspektu zajęć, to jest ona przeznaczona przede wszystkim do czytania przez młodych ludzi.

Moim zamiarem było stworzenie podręcznika, który wspomagałby formację w małej grupie w obrębie grupy młodzieżowej. Założeniem było, żeby uczestnik grupy czytał jeden rozdział pomiędzy spotkaniami, a przy częstotliwości spotkania grupy raz na dwa tygodnie - podręcznik może być przerobiony w ciągu roku szkolnego (w 42 tygodnie). Każdy rozdział jest zakończony "małymi krokami", które mogą wspomóc dyskusję i wspólne podsumowanie rozdziału na spotkaniu.

Tworząc ten podręcznik korzystałem z wielu materiałów, które wypracowali wspaniali i twórczy ludzie przede mną! Nie brak tu więc inspiracji Ruchem Światło-Życie, formacją Szkoły Nowej Ewangelizacji, jezuickimi Ćwiczeniami Duchowymi, ale także świeckimi książkami o rozwoju osobistym dla nastolatków!


Błogosławieństwo Kościoła

Treść książki została skonsultowana pod kątem teologicznym z dwoma duchownymi - o. Witem Chlondowskim, franciszkaninem, duszpasterzem Szkoły Nowej Ewangelizacji w Cieszynie, oraz ks. dr hab. Tomaszem Szałandą, proboszczem parafii w Stawigudzie, wykładowcą akademickim i autorem książek oraz artykułów.

Książce Jak zamienić wodę w wino. Część A w dniu 7 grudnia 2020 nadane zostało przez Prowincjała Zgromadzenia Misjonarzy Krwi Chrystusa IMPRIMI POTEST (łac. nadaje się do druku), co oznacza, że treść została sprawdzona i zaakceptowana pod kątem zgodności z nauką Kościoła Katolickiego.
Pobierz
darmowy
rozdział
o Biblii
Zamów

Możesz zamówić Jak zamienić wodę w wino na trzy różne sposoby.
Na ten moment w sprzedaży jest CZĘŚĆ A. Części B i C będą dostępne w ciągu najbliższych miesięcy.
Koszt jednego egzemplarza to 19,90zł.

I

Zamów przez maila

Napisz wiadomość na adres wodawino@gmail.com (możesz użyć formularza na dole strony). Podaj:
 • imię i nazwisko,
 • adres e-mail i telefon,
 • adres i/lub numer paczkomatu, na który chcesz otrzymać zamówienie [znajdź paczkomat]
 • ile sztuk każdej części (A/B/C) zamawiasz
Pamiętaj o jednorazowym koszcie przesyłki (12,99zł).

W odpowiedzi dostaniesz maila z numerem konta i prośbę o przelew. Po zapłaceniu (i/lub wysłaniu potwierdzenia przelewu) książki zostaną do Ciebie wysłane :)
II

Zamów
w sklepie #STARTER


sklep.starter.waw.pl
III

Zamów
w Wydawnictwie Pomoc
wydawnictwopomoc.pl
Daj znać!

Jeśli chcesz dać znać, co myślisz o książce - co jest fajne, a co można by poprawić - napisz!

Imię*:
Wiek:
Email:


O mnie

Nazywam się Maciek Kalisiak. Kiedy miałem 15 lat trafiłem na kurs do bierzmowania, na którym w końcu zrozumiałem, że ten Bóg, o którym słyszę od urodzenia, naprawdę jest, działa dzisiaj i zaprasza każdego z nas do bliskiej relacji.

Od tamtej pory wzrastam we Wspólnocie Abba w Warszawie, a od kilku lat współprowadzę grupę młodzieżową Abba Youth. We współpracy z innymi wspólnotami i grupami Apostolskiego Ruchu Wiary staramy się dotrzeć z Ewangelią do młodych ludzi, prowadzimy kursy do bierzmowania oraz lekcje religii w szkołach.

Nieustannie staram się rozwijać, w latach 2016-2018 ukończyłem Kurs Biblijny prowadzony przez Apostolski Ruch Wiary, w 2018 roku brałem udział w Szkole Przewodzenia i Służby prowadzonej przez En Christ Mazowsze, w 2019 roku w szkoleniu Leadership Training Course prowadzonym przez Międzynarodowe Służby Katolickiej Odnowy Charyzmatycznej, od 2019 jestem studentem teologii na Akademii Katolickiej (daw. Papieski Wydział Teologiczny) w Warszawie.


Zdjęcia na stronie: Michał Niewiarowski

© 2021